Jakie winiety na autostrady w Czechach

Strona główna » Jakie winiety na autostrady w Czechach

 

Za poruszanie się po czeskich autostradach i wielu drogach szybkiego ruchu jest pobierana opłata, w związku z tym kierowcy, którzy poruszają się po Czechach zobowiązani są do zakupienia winiety Czechy.  Jednak same nabycie winiety czeskiej to nie wszystko. Następnymi etapami jest jej właściwe wypełnienie oraz przyklejenie do szyby pojazdu we właściwym miejscu.
 

Na początku powinniśmy wpisać niezmywalnym pisakiem numer rejestracyjny samochodu w dwóch miejscach na winiecie: na odwrocie małego elementu winiety na autostrady w prostokątnej ramce, oraz na froncie dużego elementu. Mały odcinek odrywamy i chowamy do ewentualnej kontroli, a duży element winiety naklejamy w prawym rogu na dole przedniej szyby auta, patrząc od strony wewnętrznej samochodu - czyli mniej więcej w okolicach naklejki, na której jest numer rejestracyjnym pojazdu.
 

autostrady w czechachWarto zwrócić uwagę i koniecznie sprawdzić przed wyjazdem czy na szybie nie ma przypadkiem starych winiet z poprzednich wypraw. Warto też wspomnieć, że na szybie samochodu w czasie wyjazdu może być umieszczona tylko jedna, ważna winieta. Sugerujemy także, aby wpisywać numer samochodu oraz nakleić winietkę dopiero w momencie wyruszania w podróż, ponieważ w przypadku niespodziewanej awarii auta przed wyjazdem zmuszającej nas do jego zmiany, przyklejona wcześniej winietka będzie do wyrzucenia, a my będziemy musieli zakupić nową winietę.

W trosce o spokojną podróż przypominamy o pozbyciu się starych i nieważnych winiet oraz bardzo prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na odpowiednie naklejenie nowych winiet.